Türkiye güvenli olmazsa Avrupa hiç olmaz

Türkiye güvenli olmazsa Avrupa hiç olmaz

10 Ocak 2017 - 14:00

 

Başbakan Binali Yıldırım, Cenevre'de devam eden, 12 Ocak'ta Türkiye ve Yunanistan'ın da katılacağı Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili olarak "Türk tarafının teminatı Türkiye'dir, Rum tarafı için de Yunanistan'dır. O bakımdan buradaki görüşmelerin adil ve kalıcı bir barışın, iki federasyonlu devletin dönüşümlü başkanlığını tesis ederek sürdürmesi en büyük dileğimizdir" dedi.   

Yıldırım, Avrupa'daki ve Türkiye'deki terör saldırılarını değerlendirirken "Avrupa ükeleri bo bol konuşuyor, ya bırakın konuşmayı kardeşim el atın, biraz yük alın. Bu yük Türkiye'nin sırtında kalmamalı. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlar, Türkiye güvende olamazsa Avrupa hiç güvende olmaz. Terörün olmadığı yer mi var, bizde bir olay oluyor bir gün sonra Avrupa'da ABD'de oluyor" ifadelerini kullandı.

Ankara'da Çankaya Köşkü'nde Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"Suriye'deki ateşkesi Rusya ve İran ile güvence altına aldık"

"Bugün, DEAŞ da, PKK da Avrupa'da terör örgütü olarak tanınıyor ama DEAŞ'ın propagandasına orada izin veriliyor mu? Onların bayraklarını Avrupa Parlamentosu'nda görebiliyor musunuz? Ama PKK'nın bayrağını da reklamını da her yerde görüyoruz. Dostumuz, müttefikimiz Avrupa, terör örgütleri arasında ayrım yapıyor. PKK olunca müsamahakar, DEAŞ olunca müsamahakar değil.

 

"İşlerinizin kolay olmadığını biliyoruz, çünkü Türkiye bugün tek boyutlu değil birçok boyuta sahip bir mücadeleyi tek başına sürdürmek mecburiyetindedir. Türkiye bir asimetrik saldırı altındadır. Bakınız bir yandan PKK terör örgütüyle bir yandan DEAŞ terör örgütüyle bir yandan da FETÖ terör örgütüyle aynı anda kapsamlı bir mücadele yapıyoruz. Birçok ülke terörle, özellikle DEAŞ terör örgütüyle mücadelenin sadece lafını yapıyor.

"Fırat Kalkanı ile Suriye'de Başika'da Irak'ta mücadelesini sürdürüyor. Türkiye bölgenin istikrarı için çok büyük mücadele veriyor. Bizim edebimiz ve amacımız dış politikada dostlukları artırmak, düşmanlıkları azaltmak. Bunu yaptığımız zaman hem bölgenin huzurunu, istikrarını, güvenini sağlayacağız aynı zamanda da bölgesel, küresel barışa anlamlı bir katkı vermiş olacağız. Bunun da ötesinde değerli dostlar, milyonlarca insanın günahsız insanın geleceğini kurtaracağız. Bakın bütün etrafımıza bakalım ateş çemberi, ama biz Suriye'de beş senedir, altı senedir koalisyon güçleri var, Rusya var, İran var ama Suriye'de durum gittikçe kötüye gidiyor. Sonunda inisiyatif almak, orada akan kanı durdurmak ve ülkenin acılarını sona erdirmek için hükümetimiz çok daha aktif bir rol aldı ve ateşkesi Rusya ve İran ile güvence altına aldık.

"Terörün olmadığı yer mi var?"

"Bu ateşkesi BM'ye taşıdık. Bu bir adımdır, burada bir iş kazası, yol kazası yaşamazsak burası artık siyasi çözüme giden yolun başlangıcı olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, hükümetimiz bu konuda büyük bir gayret içerisinde. Eminim ki yakın bir gelecekse artık bu acılar sona erecek, bugün Suriye'nin nüfusunun yarısından fazlası ülkeyi terk etmiş. 3 milyonunu biz ağırlıyoruz. Biz bağrımıza bastık. 300 binden fazla öğrenciyi okullarımızda okutuyoruz, bu ülke topraklarında 200 bine yakın bebek gözlerini dünyaya açtı. Bütün bunarı biz severek yapıyoruz, isteyerek yapıyoruz çünkü bu çocukların, bu korumasız insanların bu savaşta bir günahı yok. Onlar bu anlamsız savaşın bedelini ödüyor. Onun için insanlık ölmedik diyoruz ve bunları bağrımıza basıyouz. Ekmedğimizi, evimizi paylaşıyoruz, zor günlerinde yardımcı oluyoruz. Dünyaya bakıyoruz "Ya Türkler çok güzel iş yapıyor, hakikaten örnek bir ev sahipliği yapıyor" diyerek sırtımızı sıvazlamaktan başka bir şey yaptıkları yok. Avrupa ükeleri bo bol konuşuyor, ya bırakın konuşmayı kardeşim el atın, biraz yük alın. Bu yük Türkiye'nin sırtında kalmamalı. Avrupa'nın güvenliği Türkiye'den başlar, Türkiye güvende olamazsa Avrupa hiç güvende olmaz. Terörün olmadığı yer mi var, bizde bir olay oluyor bir gün sonra Avrupa'da ABD'de oluyor.

Özellikle Avrupa'da görev yapan büyükelçilerimize büyük görev düşüyor. Avrupa ülkelerinde ne yazık ki intikal sıkıntısı var. Özellikle iç siyasetteki belirsizlik, seçim dönemi de buna ilave olunca burada bu işin boyutlarını anlatmak çok kolay olmuyor. Sizlerin sadece resmi temaslarınızla değil ve bulunduğunuz ülkelerdeki medyayı, bulunduğunuz ülkelerdeki diğer paydaşları da araştırarak, ziyaret ederek ikili, çoklu çeşitli etkinlikler organize ederek bu algı operasyonunu kırmanız lazım. Buraya gelinceye kadar başka düşünüyorlar, burayı görüp bizlerle konuşunca "Ya biz böyle bilmiyorduk" demek ki daha fazla gayret göstermemiz lazım, bu algı operasyonu kırmak gerekiyor. Bunun tesadüfi olduğunu düşünmüyorum, burada bir yapı var, bir organizasyon var ve bunlar çalışıyor. Bu FETO'cular garip fukaradan Allah rızası diye topladıkları o paraları şimdi algı operasyonu yaparak Türkiye'nin ekonomisine, turizmine, güvenliğine zarar verecek her türlü faaliyetler için oluk oluk para harcıyorlar. Oradan buradan çalıp çırptıkları o paraları harcıyorlar. Hazırın ardı tez gelir, o da bitecek. Yapacağımız faaliyetlerle bunların varlığını yok etmek, Türkiye'ye düşmanlık edenlerin hak ettiği cezayı verecek güve, kuvvete bu ülke sahiptir. Irak'a yakın zamanda bir ziyaretimiz oldu, aramızdaki yanlış anlamaları ortadan kaldırmaya çalıştık, işleri bir noktaya getirdik. İsrail ile sıkıntılarımız vardı, onları bir noktaya getirdi. Rusya ile uçak kriziyle başlayan bozulma tamamen ortadan kaldırdık, işbirliği konusunda ciddi bir mesafe kat ettik. Balkanların istikrarı güçlü Türkiye'den geçiyor arkadaşlar. Biz hem bölgemizde güçlü olmaya devam edeceğiz, hem ülkemizde güçlü olmaya devam edeceğiz. Böylece hem bölgesel hem küresel barışa katkımızı sunacağız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Derbide sinirler gerildi! Şenol Güneş atılan cisim sonrası yerde kaldı
Derbide sinirler gerildi! Şenol Güneş atılan cisim sonrası yerde...
100 bin imza YSK'ya
100 bin imza YSK'ya