Reklam
  • Reklam
TTB fındıkta geçen 1 yılı basına anlattı

TTB fındıkta geçen 1 yılı basına anlattı

Trabzon Ticaret Borsası Trabzon'da gazetecilerle biraraya gelerek 1 yıllık çalışmalarını değerlendirdi.

28 Aralık 2016 - 19:39

Trabzon Ticaret Borsası Trabzon'da gazetecilerle biraraya gelerek 1 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. 
Trabzon Ticarek Borsası Başkanı Şükrü Köleoğlu, fındıkta verimin ve kalitenin arttırılması için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. 
Köleoğlu yaptığı açıklamada, "Trabzon Borsası olarak 90. yılı kutlamaktayız. Trabzonda fındık rekoltesinin yüzde 8 yetişmesine rağmen ihracatta yüzde 50'si Trabzon borsası tarafından yapılıyor. 700 bin hektarlık fındık yüzde 8 belirleme. İhracatta fazla olmak söz sahibi olmamızı sağlıyor. Bizim yaptığımız uygulamalar ve projelerle bunların daha sonra diğer borsalar tarafından kullanıldığıra şahit olacaksınız. Trabzon'un 1 milyar dolar ihracat rakamı. Gerçek manada ilk sırada Trabzon'u oturtuyor" dedi. 
Son yıllarda fındıkta verim ve kalitede düşüktüğünün altını çizen Şükrü Köleoğlu, "Normal şartlarda dönümden 250 kilo alınması gerekirken 80-90 kilo üretim oluyor. Bakım olmayınca fındık verimi ve miktarı azalıyor. Bunları göz önüne alınca borsanın yapmış olduğu işlemlerde ilk sırayı fındık aldığınnda 2013 yılından bugüne kadar verim arttırıcı projeler hazırladık. Mevcut olan yenilikler çift dal sistemi ile fındık dikimini başlattık. İnsanlar bunu gördükçe talep arttı. Ticaret borsası olarak 63 bahçe yeniledik. Budamanın da verim ve kaliteyi arttırıcı 300 kursiyere fındıkta budama kursu verdik. 
İlk önce 50 bin civarında çuval dağıttık. Köylere gittik üreticilerle toplantılar yaparak sıkıntılarını dinledik. Tarım il müdürlüğünün çok faydaları oldu. 
Yöremizdeki hava şartlarının yağmurun fazla olduğunu göz önnüne alarak makineli kurutma sistemini hayata geçirdik. Kurutma merkezinde ücretsiz kurutma yaptık. 
Sertifikalı fidan yetiştiriciliği üzerinde çalışıyoruz. Daldan değil, yerden toplayalım uygulamasını hayata geçirdik. 
Külleme hastalığı için borsa olarak öğretim görecvlileri ile çalıştay düzenledik. Hocaların hepsi fikirlerini söylediler. O gün yaptığımız çalştaya ait kitap yaptık ve ilgili yerlere gönderdik. TOBB başkanı ile görüştük ve toplantı yapacağız. Sadece borsanın gücü yetmeyeceği için buna devletin de el atması gerekir.
FIndıkta maliyet düşürülmesi için makineli tarıma geçilmesi için bazı uygulamaların yapılması gerekiyor. 
Trabzonspor'la birlikte fındık tanıtımı yaptık. Hiç bir kulüp böyle bir reklamı bedava yapmaz. Trabzonspor bize bu konuda çok yardımcı oldu. Trabzonspor'a fındık verdik ve deplasmana gönderdik. 
Fındıklı ekmek projesi de çok önemliydi. İşkurla birlikte işbirliği yaptık, fındık seçme elemanı yetiştirdik. 120 kişiye isdihdam sağladık. 
Bu yıl fındık ticareti yapanlara nem ölçme cihazı dağıttık. 
Sosyal projeler de yaptık. Yoğun bakım üniversitesi, 80 öğrenci burs, üyelerimize kredi imkanı sunduk, çeşitli etkinliklerde önderlik yaptık, 
Çayda rize daha çok söz sahibi fıakat biz of ticaret odasının önde olmasını istedik. devletle olan görüşmelerimizde kaçak çayın önlenmesi için kdv'nin düşürülmesi için kanun çıkarlıması için gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık" ifadelerini kullandı.
TRABZONLU TÜCCARLAR GÜVEN SAĞLADI
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav ise yaptığı konuşmada Trabzon'un fındık üzerinde özellikle ihracatta büyük ağırlığı olduğunu ifade ederek, "Üretim ne kadar az olursa olsun ihracatın yüzde 70'ini yapıyoruz. Bugün olmuş bir iş değildir. Fındığın merkezi Trabzon'du. Bu Trabzonlu tüccarların güvenilirliğinin eseridir" diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstiklal mücadelesi veriyoruz
İstiklal mücadelesi veriyoruz
Erdoğan'dan Koalisyona Yeşil Işık
Erdoğan'dan Koalisyona Yeşil Işık