Reklam
  • Reklam
Trabzon kulislerinden Kara Tahta’ya yazılanlar

Trabzon kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar

Vali Yavuz'a çağrı... Beşirli neden dolduruldu... Dağ neden delindi... Yolu olmayan hastaneler

10 Ocak 2017 - 14:51 - Güncelleme: 10 Ocak 2017 - 15:20

 

VALİ YÜCEL YAVUZ’A AÇIK ÇAĞRI


Trabzon Valimiz Sayın Yücel Yavuz’u geldiği günden beri izliyoruz. Daha önce de yazdık. Kararlı devlet adamı duruşu, şehrin sorunlarını kısa sürede benimsemesi, yerinde durmayan sürekli kurumlarda faaliyetleri takip eden yapısıyla ondan umutluyuz. 
Şehrin geri kalan yöneticilerine karşı umudumuz pek fazla olmadığından Sayın Yavuz’a açık çağrı yapıyoruz. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu EDS kurulması için uğraşıyor, Bakan Süleyman Soylu buna izin vermiyor. Başkan bunu kendisi Gazeteciler Cemiyetindeki toplantıda açıkladı. Ancak 3-5 tane şehir kültüründen habersiz kişinin Meydan civarında  park lambalarını yakarak park etmesi yüzünden yolun tek şeride düşmesi sebebiyle Trabzonlu işkence çekiyor. 
Sayın Valim, lütfen 6 polis görevlendirin, 3’ü Maraş Caddesinde 3’ü Tanjant’ta. Trabzon trafiğinde önemli bir rahatlama olacaktır.  

Kahramanmaraş Caddesi ve Tanjant’ta işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde toplam 6 polisle Trabzon trafiği yüzde 30 azalır. Güvenlik açısından  eğer bizim bilmediğimiz bir risk varsa boynumuz kıldan ince. Her türlü devletimizin ve polisimizin yanındayız Trabzon olarak.  Bilmediğimiz bir şeyler  yoksa bu çileyi durdurmak için küçük bir ekip yeter. 


AKYAZI BOŞ BEŞİRLİ NEDEN DOLDURULDU

Trabzon tam bir kaosla yönetiliyor. Kim ne yapıyor belli değil. Koordinasyon yok, planlama yok her kurum kendi kafasına ve bütçesine göre bir şeyler yapıyor. Örneğin Trabzon’un Akyazı beldesi eskiden denize girilen bir yerdi. Devlet geldi burayı spor kompleksi,  yapacağım dedi. İtirazlar, tartışmalar falan derken 10 yılda ancak yapılabildi stat. Ama kalan dolgu alanı boş. Ne yapılacağı belirsiz. Biri diyor hastane yapalım öbürü diyor disnayland yapalım. 
Madem büyükşehir belediyesi Gülcemal projesi yapacak Akyazı’nın dolgu alanı kullanılamaz mıydı. Böylece Akyazı’nın yanına hastane değil yaşam alanı, plaj ve yüzme havuzu gibi spor tesiszleri de olurdu. Daha iyi olmaz mıydı?


DOLGU DURURKEN DAĞ NİYE DELİNDİ 

Tam bir keşmekeş dedik ya! İşbilmez, koordinasyonsuz yöneticiler yüzünden Trabzon tam bir büyük köy oldu. Akyazı’da yapılan yapılamayan projeler yüzünden Akçaabat’tan Trabzon’a 2 saate geliniyor. İki stat yapacak kadar para harcanmasına rağmen yollar yine tıkalı. 
Stat dışında çoğu alanı boş ve ne yapılacağına henüz karar verilmemişken Beşirlinin 2.kez doldurulması hangi akla hizmet. Akyazı dolgu alanında mevcut yola paralel yol yapmak varken, hemen bitişikte dağı delip tünel açmak neden? İnsanların işyerlerini, binalarını zorla alıp devleti yüzlerce trilyon zarara uğratmak hak mı? Son 7/8 Yılda Yapılan Trabzon içi araç üst geçit köprülerinin milyonluk maliyetlerle yapılıp yıkılması, sonra yenilerinin yapılması yazık değil mi?
Yeni dolgu alanlarının milyonluk harcamalarla peyzajlarını ve o alanlarda ki havuzların yıkılıp asfaltlanmaları kimlerin cebini doldurmak için?


YOLU OLMAYAN HASTANELER

Trabzon sağlık merkeziydi, olacaktı, turist çekecekti, bölgenin merkezi oyacaktı… Bu masalları yıllarca dinledik. Gelinen noktada yolu  olmayan yerlerde çok güzel hastane binalarımız var. Bir de doktoru, uzmanı, teçhizatı olmayıp ulaşımı kolay olan hastanelerimiz var. Sağlıkta çağ atlayan Türkiye atladığı yerden öyle bir yere çakıldı ki eskisini arar olduk. 
Herkesin ulaşabildiği hastaneleri kapatıp, kırıp döküp, ulaşımı zor olan yerlere hastane yapılmasını “özel sektör para kazansın diye”den başka hiçbir mantıklı argümanla açıklamak mümkün değil. Trabzon’da Kaşüstü hastanesini dağın başına yapıp sonra yolu yok demek, otel olması gereken Haçkalı Baba’yı yapıp Akçaabat trafiğini kilitlemek ve her şeyden önce vatandaşı mahkum etmek gibi başarıları olan zihniyet şimdi de stadın yanına hastane yapacakmış. Bu facia kararları almak ve uygulamak için ileri zekalı olmak gerekiyor sanıyoruz. Güya tasarruf yapıp hastaneleri, statları, binaları olmadık yerlere plansız dikiyorlar sonra korkunç paralar harcayıp buralara yol yapmaya çalışıyorlar. 
Yahu 3 kişi bir araya gelip bir planlama yapamıyorsunuz. Zaten istişare yok. Oturun mantıklı bir palan yapın ve uygulayın. Şehre yaz boz tahtasına çevirdiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şimdi Münbiç'te derslerini veriyoruz
Şimdi Münbiç'te derslerini veriyoruz
Seçime renk kattılar
Seçime renk kattılar