Trabzon’da Atatürk ölümünün 79. yılında törenlerle anıldı

Trabzon'da Atatürk ölümünün 79. yılında törenlerle anıldı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79. yıl dönümünde Trabzon’da törenlerle anıldı

10 Kasım 2017 - 10:41

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79. yıl dönümünde Trabzon’da törenlerle anıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanlığı’nın Atatürk Alanı’da Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 79. Yılında saygı duruşuyla andı. CHP’nin düzenlendiği etkinliğe CHP Tünceli Kadın Kolları da katıldı. Sirenlerin çalmasıyla Atatürk Alanı’nda saygı duruşunda bulunan yurttaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. CHP’nin etkinliği alanında Ötüken Dergisi Trabzon Temsilciliği üyelerinin andımız okumasına vatandaşlar alkış tuttu.

ATATÜRK’TEN BÜTÜN ULUSLAR İLHAM ALMIŞTIR

İstiklal Marşının okunmasından sonra konuşan CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anarak,  Atatürk’ün ilke ve devrimleri, bölgemizde ve dünyadaki huzur, barış, istikrar arayışlarına ışık tutmakta; daha iyi bir yaşam kurma azmiyle çağdaşlaşmak için mücadele eden bütün uluslar, Atatürk’ün mücadelesinden ilham almaya devam etmekte olduğunu söyledi.

10 Kasım sadece Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü değil, O’nun büyük dehası ile kurduğu Cumhuriyetin ve mimarı olduğu eserlerini geliştirerek geleceğe taşıma azmimizi yinelediğimiz bir gündür diyen Turgay Güngör, “Yolumuzu da, kendisinin akıl ve bilimi temel alan düşünce sistemi aydınlatmakta, karşılaştığı bütün güçlükleri yenmesini bilen direnci, bize güç vermektedir. Bu şekilde bakıldığında, kurduğu demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır” dedi.

ATATÜRK’ÜN MİRASI CUMHURİYET’E BİRLİK

VE BERABERLİKLE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Atatürk'ün ilke ve devrimleri bize, tüm bölgemize ve dünyadaki mazlum milletlere ışık tutmaya devam etmektedir diyen Turgay Güngör, “Sorumluluk makamında olanların gaflet ve dalaleti nedeniyle birlik ve bütünlüğümüze yönelen tehditlerin tarihte eşi benzeri görülmedik oranda arttığı, terör saldırılarıyla kahraman çocuklarımızın şehit edildiği bu günlerde, onun ışığı çok daha parlak bir şekilde yolumuzu aydınlatmaktadır. Milletimiz kendisine yönelen her türlü tehdidi yok edecek güce sahiptir. Cumhuriyete ve demokrasiye aşık olan halkımız bu karanlık günleri de aşacak, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma hedefine ulaşacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi mirasçısı olduğu görkemli tarihin verdiği büyük güçle bu büyük mücadelenin ön saflarında ilerlemektedir. Atatürk'ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacaktır” diye konuştu. 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BİR IŞIKTIR

79. yıl önce meşaleyi bıraktığı ve ebediyete intikal ettiğini söyleyen CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ise, “O bıraktığı meşale bugün etrafında 80 milyonun sarıldığı, aydınlandığı ve ışığından geleceğe umut dağıttığı bir meşale haline geldi. Türkiye’nin son 15 yılına bakıldığı zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün yalnızca Türkiye için değil insanlık için ne demek olduğunu çok kolay anlamanız mümkündür. Toplumun sen, ben, biz. Bizden ve sizden diye ayrıştığı, büyük bir karanlığın içerisine sürüklendiği. Mezhep, ırk, bölge, feodalite ve her türlü çatışma ortamı içerisine sürüklendiği bir dönemde tam da büyük bir karanlıklar dehlizine sürükleneceği günlerde, Türkiye 80 milyon Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığının tünelin ucundaki aydınlanmayı gösterdiğini ve karanlığı yırtan, aydınlanmaya giden yolu gösterdiğini herkes fark etti” diye konuştu.

80 MİLYON’UN ORTAK PAYDASI

Özellikle son bir aydır Türkiye’de 80 milyonun ortak paydasının Mustafa Kemal Atatürk ve onun ilkeleri olduğunu hepimiz açıkça görmeye başladık diyen Haluk Pekşen, “Daha önce Mustafa Kemal Atatürk’e söz söylemeyi, sataşmayı bir meziyet zanneden alçaklıkları da yenmeyi başardı. Mustafa Kemal’in herkesi yenebilecek bir ülküsü, herkese bir yol gösterebilecek bir ideali, herkesi aydınlatabilecek bir ışığının olduğunu hepimiz bir kez daha gördük. Onun söylediği gibi, ‘Uygar, çağdaş, aydın bir ülke.’ Yani, hukukun üstün olduğu, insanların özgürce yaşadığı, eşitçe paylaştığı ve yurttaş olduğu, onur durduğu bir ülke. İşte Mustafa Kemal’in 79 yıl önce ışığını bırakarak aramızdan ayrıldığında koymuş olduğu meşale bugün 79 sonra 80 milyonun kurtuluşu için en önemli payda oldu.

ÖTEKİLEŞTİRMEDİ, AYRIŞTIRMADI

Pekşen, “Mustafa Kemal Atatürk hepimize uygar bir devlet olun ve yurttaş olun duyor. Yani sen, ben, biz, şu bu diye ayrışmayın. Eşit yurttaş olun. Şimdi keşfettiler. Ülkenin siz, biz diye ayrıştığı. Toplumun büyük bir kesiminin mutsuzluk içerisinde olduğu ama hiç kimsenin mutlu olmadığı 80 milyonun yaşadığı bir ülkede bugün yeni bir umudun, hepimizin yüreğinde ışıdığını gördük. Oda Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolun Türkiye’nin en önemli ortak paydası olduğunu bütün siyaset, bütün sivil toplum ve bütün yurttaşlar keşfetmiş oluyorlar. İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün büyüklüğü bu. İnsanlık tarihinde öylesine bir öğreti bıraktı ki, hiç birimizi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, bütün yurttaşlarımızın bir arada barış içerisinde kardeşçe, uygar dünyaya ve geleceğe söz söyleyebileceği güzel bir ülkede mutlu ve müreffeh yaşamamız için bütün ışığı ile bütün aydınlanmanın yolunu göstermiştir” diyerek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  rahmet, minnet ve saygıyla andığını söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tabiat parkı yanına çöp depolamaya tepki
Tabiat parkı yanına çöp depolamaya tepki
Parkta olsa korurduk, AVM'ye yakındı
Parkta olsa korurduk, AVM'ye yakındı