Reklam
  • Reklam
Sürmene’den müjde: Ağaçlar kurtarılabilir

Sürmene'den müjde: Ağaçlar kurtarılabilir

İçimizi ferahlatacak haberi uzmanlar verdi

09 Ocak 2017 - 15:33

TRABZON'un Sürmene İlçesi'nde, dünyada sarı çam ormanlarının deniz seviyesine inebildiği iki nadir alandan biri olan Çamburnu mevkiinde çıkan yangın sonrası bölgede teknik uzmanlar tarafından inceleme yapıldı.
Yangının orman içindeki çalılık örtü alanında etkili olduğu ve kabukları yanan boylu sarı çam ağaçlarına kalıcı bir zarar vermediği belirlendi.Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ve Türkiye Orman Derneği üyelerinden oluşan teknik ekip Çamburnu mevkiinde incelemelerde bulundu. Orman Mühendislerinden oluşan heyetin incelemesinde, 5.1 hektarı Tabiat Parkı olan 100 hektarlık sarı çam ormanındaki yangının 25 hektarlık alanda etkili olduğu belirlendi. Yangının orman içindeki çalılık örtü alanında etkili olduğu ve kabukları yanan boylu sarı çam ağaçlarına kalıcı bir zarar vermediği ve ağaçların canlılığını koruduğu saptandı.


"ENDİŞE EDECEK BOYUT YOK"


Heyette yer alan Türkiye Ormancılar Derneği Trabzon Temsilcisi Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cantürk Gümüş, sarı çamların büyük ölçüde sağlıklı olduğunu belirterek, "Bir örtü yangını şeklinde gelişmiş. Örtü yangını rüzgarın etkisiyle alana biraz zarar vermiş. Önümüzdeki bahardan itibaren alanın yeniden yemyeşil hale geleceğini değerlendiriyoruz. Büyük ölçüde endişe edecek bir boyut yok. Ağaç kabuklarında hafif yanıklar var. Esas ağacın su alış verişini ve canlılığını oluşturan kısmın yaşadığını görüyoruz. Mart ayından itibaren ağaçlar canlanacak ve yemyeşil olacak" dedi. Cantürk, kamuoyunda alanın farklı alanlar için kullanılacağı söylentilerinin yayıldığını belirterek, "Bunun doğru bir değerlendirme olduğunu düşünmüyoruz. Yanan alan orman kanununa göre hemen muhafaza altına alınır. Muhafaza ormanı ilan edilir ve kimse buraya dokunamaz. Başka bir amaçla kullanmak istiyorsanız yakmak en son düşünülecek formül olur" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan uzun
    1 yıl önce
    Bu heyete yer alan arkadaşlar Prof. Diye bahsedildi, bu arkadaşlar yangından dolayı ormanın gördüğü zararı araştırmIş, ağaçların büyük bir zarar görmemesi sevindiricidir. Ancak ortada birkaç soru var. Birincisi bu yangın neden (çıarıldi), orman birkaç bölgeden neden tutuştu, ikincisi: orası bir orman ve mesire alanı olduğuna göre imara kapalıdır, Ormandaki yapılaşmaya, yapılmış ve yapılmakta olan binalara kimler hangi gerekçeyle izin vermiş, veya göz yummuş, şu anda orada ağaçların içerisinde inşaatlar yapılmaya devam ediyor, sürmene belediyesi bu yapıları görmüyor mu. bu sorular cevap bulmadıkça sürmenenin ateşi sönmez.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şimdi Münbiç'te derslerini veriyoruz
Şimdi Münbiç'te derslerini veriyoruz
Seçime renk kattılar
Seçime renk kattılar