Reklam
Suiçmez: Türk kelimesi her zaman olacaktır

Suiçmez: Türk kelimesi her zaman olacaktır

Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, “Biz Türk barolarıyız. Birliğimizin adında Türk kelimesi her zaman olacaktır” dedi.

13 Şubat 2018 - 15:31 - Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 16:41

Trabzon Barosu Yönetim Kurulu, Türkiye Barolar Birliğinden, Türkiye kelimesinin çıkarılması, ve birliği ortadan kaldıracak şekilde birden fazla baronun kurulması gelişmeleriyle ilgili bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Baro binasında gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez, yapılması düşünülen değişikleri uygun bulmadıklarını açıkladı. Bu kapsamda Ankara’da toplanma çağrısına katılacaklarını açıkladı.

Suiçmez, “Barolarımızın üst kuruluşu olan Türkiye Barolar birliğinin adından, Türkiye kelemisinin çıkartılmasını asla kabul etmediğimizi bir ke daha beyan ediyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu durum birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde Türk ve Türkiye kelemisinin tartışmaya açılmasının, bu kelimeleri kullanmaktan gurur duyan kurumların ünvanlarından çıkartılması kamu yararına bir durum yaratmayacağı son derece açık.

Biz Türk barolarıyız. Birliğimizin adında Türk kelimesi her zaman olacaktır. Meslek mensupları avukatlarımızın barolarımıza zorunlu üyeliğin kaldırılmasıda kabul edileilir değildir. İllerde birden çok bbarolar oluşmasına yol açacak düzenleme kamu kurumu niteliğinde ki meslek kuruluşlarının tarihsel gelişimine ve meslek kuruluşumuzun varlık amacına aykırı olacağı gibi anayasa da aykırılık yaratacaktır.

Barolar, Barolar Birliği, STK; Sendika ve dernek statüsünde değildir. Tekelci ve zorunlu örgütlenmenin mesleğin temel değerlerinin daha iyi korunması. Ayrıca her türlü aşıkı müdahaleye karşı mesleğin bağımsızlığının korunması. Bu bağlamda zorunlu üyelik, yasayla korunma ve mesleğin bağımsızlığını koruma yönünde ki örgütlenme niteliği Kamu Kurumu neteliğinde ki meslek kuruluşlarının kurucu niteliğidir.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Birincilik ödülü Trabzon'a
Birincilik ödülü Trabzon'a
Genç, Millet Bahçesi'yle ilgili açıklamalarda bulundu
Genç, Millet Bahçesi'yle ilgili açıklamalarda bulundu