Suiçmez o derneğe haddini bildirdi

Suiçmez o derneğe haddini bildirdi

Baro başkanı Av. Sibel Suiçmez, Diyanet Sen'in açıklamalarına cevap verdi.

31 Temmuz 2017 - 22:52 - Güncelleme: 31 Temmuz 2017 - 23:10

Baro başkanı Av. Sibel Suiçmez, Diyanet Sen'in açıklamalarına cevap verdi.

Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez'in, Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısına yönelik eleştirilerine Diyanet Sen Trabzon Şubesince cevap verilmiş, başkan Av.Sibel Suiçmez'e "din düşmanı" suçlaması yapılmıştı.

Trabzon Barosu Başkanı tarafından bugün yapılan açıklama ile Diyanet Sen Trabzon Şubesi'ne sert bir biçimde cevap verildi.

Trabzon Barosu Başkanı Av.Sibel Suiçmez'in basın açıklaması:

Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulması nedeniyle; Trabzon Baro Başkanlığı olarak; söz konusu değişikliğin yaratacağı anayasal, hukuksal ve sosyolojik sakıncaları dile getirerek, yasa tasarısının geri çekilmesi için hükümete ve tüm siyasi partilere çağrıda bulunan basın açıklaması yapmıştık.

Hukuk ve anayasamızın dayanak alındığı bu metinde; yasanın geri çekilmesi talebimizin muhatabı hükümet ve siyasi partilerdir. Açıklamamızda diyanet işleri başkanlığı, müftülükler veya diyanet işleri görevlileri hakkında bir beyanımız yoktur.

Hukuksal sakıncaları dile getirdiğimiz bu açıklamamıza, Diyanet-Sen Trabzon Şubesi tarafından,  "durumdan vazife çıkartılmak" suretiyle son derece seviye ve üslup yoksunu bir şekilde cevap verilmesi, Trabzon'da ve Türkiye'de büyük bir tepkiye yol açmıştır.

Açıklamadaki seviye ve üslup; barışın, kardeşliğin, birleştiriciliğin esas alındığı İslam dinine ve İslam kültürüne de aykırıdır. Açıklama bu yönüyle; hizmet ettiklerini düşündükleri İslam dinine verdikleri zarar nedeniyle  ayrıca üzücüdür.

Hukuk ve adalet kurumu olan baromuzun ve şahsımın muhatabı asla seviye ve üslup zaafı içindeki bu açıklamaya imza atanlar olamaz.

Hukuk birliğini, evrensel hak ve özgürlükleri, laikliği onlarla tartışacak değiliz. Ayrıca üslup yoksunu açıklamalarına kendi dilleriyle cevap vermek için ne kadar irtifa kaybetmeye çalışırsak çalışalım, o seviyeye inmemiz mümkün olamayacaktır.

Ancak hukukçuluğumuzu, adalet, din ve özgürlük anlayışımızı tartışmalarının; tarafımıza kadın hakları öğrenme çağrısı yapmalarının ve din düşmanı ilan ederek şahsımı hedef göstermelerinin, tehdit etmelerinin hadleri olmadığını belirtmek isterim. Kimin din düşmanı ya da dostu olduğunu sadece ve sadece Yüce Allah takdir eder. Bazılarının kendilerini onun yerine koyar bir görüntü içinde olması, hele bu kişilerin din adamı sıfatı taşıması, hepimizin üzerinde düşünmesi gereken çok üzücü bir yaramızdır.

Elbette ki, nefret söylemi içeren, iftira ve hedef göstermeye yönelik, tehdit içeren bu açıklamaya ilişkin gereği hukuken tarafımdan yapılacaktır.

Çağrımız Müftülüğe, Valiliğimize ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nadır. İlgili makamları eleştiri ve karşılık açıklama yapmayı hedeflemeyip; barışın, kardeşliğin, birleştiriciliğin esas alındığı İslam dinine aykırı bir şekilde; halkı kin ve düşmanlığa sevk eden,  şiddete davet eden, şahsımı Allah'a şirk koşarak din düşmanı ilan eden, hedef gösteren, iftira atan, seviye ve üslup yoksunu bu açıklama nedeniyle, ilgili din görevlileri hakkında gerekli işlemleri yapmaya davet ediyorum.

Yıldırmaya, korkutmaya ve sindirmeye yönelik; seviye-üslup yoksunu, hedef gösterici ve iftira dolu yaklaşımlar; şahsımı, hukukçularımızı ve Baromuzu hukukun üstünlüğünü, hukuk devletini, insan hak ve özgürlüklerini, Anayasamızda yer alan Türkiye Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerini savunmaktan asla alıkoymayacaktır.

Değerli Kamuoyu, Trabzon ve Türk halkına bu süreçte Trabzon Barosu'na verdikleri destek için teşekkür ediyoruz"

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ahmet Aslan
  11 ay önce
  Bu yorumları da yayınlayın. Gazeteci olun. Çıkarınıza göre yorum seçmeyin. Bu ülkede eleştiri özgürlüğü denen birşey var. Herkes fikirlerini hürce açıklayabilir. Bundan dolayı kimseye ceza gelmez. Unutmayın. İyi günler dilerim.
 • Ahmet Aslan
  11 ay önce
  Yani söylemem o ki gerçekten bu konu hakkında hassas olsalar da gerçekten Hak ve adalet için çıkar gözetmeden bu açıklamaları yapsalar tamam. Ama bunlarda o anlayış maalesef yoktur. Haksızlığı yapmaya en yaın çevrelerinden başlarlar ve ekrana oynarlar. Herkes kendilerini iyi bilir ama biz de ki,min ne olduğunu biliriz. Baktılar bi konu tepki çekiyor. Medyatik olacaklar ya. hobaaa bi basın açıklaması. Yemiyorlar ama bunları artık.
 • Ahmet Aslan
  11 ay önce
  Üstadım bunların söylediklerini şimdiye kadar kim sallamış ki Diyanet Sen sallasın. Bunların işi gücü gösteriştir. Kimse bizden iyi tanıyamaz. Medyaya oynayan insanlar kalkmış ders vermeye çalışıyor. Bıraksınlar bu işleri. Öyle çıkıp basın açıklaması yapmakla olmuyor bu işler. Samimi olsunlar. Önce en yakın çevrelerinden başlasınlar adil olmaya. Önce adalete kendileri saygılı olup kendileri adil olsunlar ondan sonra çıkıp adalet dersi vermeye kalksınlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor, Slovenya kampında stres attı
Trabzonspor, Slovenya kampında stres attı
Trabzonspor'un yeni stoperi Kana-Bıyık oluyor
Trabzonspor'un yeni stoperi Kana-Bıyık oluyor