İlkokulda ’15 Temmuz köşesi’: ‘Ne yaparsanız yapın zafer İslamın’

İstanbul’un Ümraniye ilçesindeki İstanbul Ticaret Odası İlkokulu’nda ‘15 Temmuz Köşesi’ oluşturuldu. Darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren asker Ömer Halisdemir’in fotoğrafıyla birlikte köşeye asılan pankartta, “Ne yaparsanız yapın Türk milletinin şahlanışını önleyemeyeceksiniz. Ne yaparsanız yapın zafer İslamın” ifadeleri yer aldı.


İlkokulda ’15 Temmuz köşesi’: ‘Ne yaparsanız yapın zafer İslamın’

BirGün’den Bahar Aksaç’ın haberine göre Eğitim Sen Yürütme Kurulu Üyesi Çayan Çalık, pankartın Anayasa’da teminat altına alınan ‘laiklik ilkesi’ne aykırı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın yasalarına göre kurulmuş bir okulda laiklik anlayışını ve yaklaşımını altüst eden bu çağrıyı ülkemizin sokulmuş olduğu mezhep çatışması alanına zemin hazırlayan bir tutum olarak görüyoruz” diye konuştu.

‘AKP iktidarı çocuklarımıza gerici eğitimi dayatıyor’

Toplumu ayrıştıran davranışlara karşı mücadeleye çağıran Çalık, “AKP iktidarı ortaya çıkarmış olduğu mezhepsel politikaların bir yansıması olarak çocuklarımıza gerici eğitimi dayatıyor” dedi.

Çalık sözlerine şöyle devam etti: “Toplumu ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı ve saflaştırıcı gerici tutuma karşı mücadele etmemiz gerekmekte. Ayrıca toplumu, siyasal İslamcı yaklaşım biçimiyle cendere altına almaya çalışan bu anlayışa karşı Eğitim Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Tüm velileri de mücadeleye çağırıyoruz.”