Reklam
  • Reklam
9 fire kim? AK Parti firelerin peşinde...

9 fire kim? AK Parti firelerin peşinde...

AK Parti'nin MHP'nin desteği ile gündeme getirdiği ‘başkanlık sistemini' içeren anayasa değişiklik teklifinin maddelere geçişi TBMM Genel Kurulu'nda 338 oyla kabul edildi.

11 Ocak 2017 - 11:54 - Güncelleme: 11 Ocak 2017 - 12:05

AK Parti'nin MHP'nin desteği ile gündeme getirdiği ‘başkanlık sistemini' içeren anayasa değişiklik teklifinin maddelere geçişi TBMM Genel Kurulu'nda 338 oyla kabul edildi. Değişiklik teklifine destek veren AK Parti ve MHP'nin oylamaya katılan milletvekili sayısı dikkate alındığında, ‘evet cephesinin' fire verdiği belirtildi.

 

Anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi TBMM Genel Kurulu'nda dün başkanlık sistemini içeren 18 maddelik Anayasa değişiklik teklifinin tümü üzerinde görüşmeler yapıldı. Ardından da teklifin maddelerine geçişine ilişkin gizli oylamaya geçildi. HDP'li vekillerin boykot ettiği oylamaya 480 milletvekili katıldı. Teklifin maddelere geçişi 338 oyla kabul edildi.

 

134 milletvekili ret dediği oylamada 2 çekimser, 5 boş, 1 de geçersiz oy çıktı. Anayasa değişikliğini TBMM'de 317 sandalyesi bulunan AK Parti ve 39 sandalyesi bulunan MHP destekliyor. Teklifin ilk oylamasına AK Parti'den, oy hakkı olmayan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genel Kurul oturumunu yönettiği için TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve mazeret bildiren Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan; MHP'den de Zihni Açba katılmadı. MHP'den İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir ise Anayasa değişikliği ile getirilen düzenlemelere karşı olduklarını ve oylamada ‘hayır' diyeceklerini açıklamıştı.

 

9 FİRE GÖZLENİYOR

Erdoğan'dan AK Partili vekillere: Fire olmaz AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu evet cephesinde oylamaya katılan milletvekili sayısı 352. MHP'nin ret vereceğini açıklayan 5 milletvekili çıktığında evet cephesinin oylarının 347 olması gerekiyor. Oylamada 338 kabul oyu çıktığı dikkate alındığında evet cephesinin 9 fire verdiği gözleniyor.

CHP ve HDP ile Bağımsızlardan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ Anayasa değişikliğine karşı olduklarını açıklamıştı.

HDP oylamaya katılmadı. TBMM'de 133 sandalye ile temsil edilen CHP'den Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Hatay Milletvekilleri Birol Ertem, Hilmi Yarayıcı, İstanbul milletvekili Sencer Ayata oylamaya katılmayan isimler oldu.

Bu durumda hayır cephesinden 126 CHP'li, 2 bağımsız olmak üzere 128 milletvekili oylamaya katılmış oldu. 5 MHP'linin de ‘ret' oyu verdiği dikkate alındığından hayır cephesinde yer alan vekil sayısı 133 oluyor. Oylamada ret oylarının 134 olduğu dikkate alındığında, evet cephesinde yer alan 1 vekilinin oylamada ‘hayır' oyu kullandığı değerlendiriliyor.

TBMM kulislerinde 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy da dikkate alındığında anayasa değişikliklerine ikna olmayan bu nedenle de evet oyu kullanamayan vekillerin sayısının 9 olduğu konuşuluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şimdi Münbiç'te derslerini veriyoruz
Şimdi Münbiç'te derslerini veriyoruz
Seçime renk kattılar
Seçime renk kattılar